KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Kök hücre tedavisi kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları olan hastalar için yeni ve heyecan verici bir etki oluşturmuştur. Kök hücre tedavisi ile Kas - iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıkları vücudunuzun doğal iyileşme süreçlerinden yararlanarak kendi kendini tedavi eder. Vücudumuzda kaslar, tendonlar, bağlar, kemikler ve kıkırdaklar dahil olmak üzere hasarlı dokuların iyileşmesini ve onarılmasını desteklemek için ortaya çıkan kök hücre tedavisi tüm Dünyada uygulanmaktadır. Dokular hasar gördüğünde veya yaşlandıklarında, müdahale edilmemesi durumunda iyileşmesi mümkün olmayabilir.

Kök hücreler vücudunuzda iyileştirme özelliği olan (belirli bir hücre tipine dönüşen) doğal olarak bulunan hücrelerdir. Ayrıca hastalıklı bölgedeki çeşitli hasarlı dokuları yenileme özelliğine de sahiptirler. Mezenkimal kök hücreler, kemik, kıkırdak, ligament ve tendon dokuları üretebilen özel bir hücre kategorisidir. Bu hücreler, diğer hücrelerin hastalıklarını onarmak, azaltmak ve dokuların parçalanmasını önlemekte büyük rol almaktadır. Kök hücreler vücudunuzun belirli kısımlarında, kemik iliğiniz de dahil olmak üzere yüksek konsantrasyondadır.

Kök hücrelerin hepsi bir donör havuzundan değil, kendi vücudunuzdan gelir. Kök hücrelerin kullanılmasının avantajı, hastalık bulaşma endişesi olmamasıdır. Vücudunuzun uygun bölgesinden alınan kök hücreler hastalıklı bölgeye uygulanır.

Kök Hücreler ile Tedavi Edilen Ortopedik Hastalıklar

Kök hücre tedavisi ile çeşitli hastalık ve yaralanmalar da tedavi edilebilir. Kök hücreler kullanılarak yapılan uygulamalar arasında kas, tendon, bağ, kemik ve kıkırdak akut ve kronik yaralanmalar sayılabilir. Kök hücre tedavisi ile tedavi edilebilecek bazı özel durumlar şunlardır:

  • Diz Kireçlenmesi
  • Kalça Kireçlenmesi
  • Dirsek Kireçlenmesi
  • Omuz Kireçlenmesi
  • Rotator Manşet Tedavisi
  • Dejeneratif disk ve faset eklemi ile ilgili bel ağrısı gibi
  • Hastalıklar Tedavi Edilebilir

Hedefler ve Başarı Oranları

Kök hücre tedavisinin amacı, ağrının azaltılması ve ameliyat gerekmeksizin işlevlerin iyileştirilmesidir. Bazı durumlarda, tedavi edilen durum kök hücre tedavisi için çok ağırdır ve ameliyat gerekli olabilir. İnsanlarda yapılan çalışmalar tedavilerin çok güvenli ve düşük riskli olduğunu göstermiştir. Ayrıca, farklı araştırmacılar genellikle farklı teknikler kullanır ve farklı başarı tanımları vardır.

Bununla birlikte, birçok bağımsız araştırmacı, ağrıyı azaltarak ve yaşam kalitesini iyileştirerek ortopedik yaralanmaları ve hastalıkları tedavi etmede etkili olduklarını kanıtlamıştır. Bazı çalışmalarda, kök hücre uygulaması yapılan dokuların MRI ile kanıtı gösterilmiştir. Bazı çalışmalarda rapor edilen başarı oranları %70 - %90 kadar yüksektir. Tedavi başarılı olduğunda, ağrı rahatlaması ve işlevdeki iyileşme tipik olarak tedaviden yaklaşık altı ila sekiz hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Kök hücre tedavisi’ nin ağrıyı azalttığı ve işlevi iyileştirdiği kesinleşmiştir. Kök hücre tedavisi’ nin uzman hekimler tarafından yapılması başarı oranını daha da artıracaktır.

PRP TEDAVİSİ NEDİR?


Başkent Üniversitesi - Dokuz Eylül Üniversitesi - Pamukkale Üniversitesi Süleyman ALTUN Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Logo