AYAK VE AYAK BİLEĞİ HASTALIKLARI

Ayak Sağlığı ve Tedavi Yöntemleri

AYAK VE AYAK BİLEĞİ HASTALIKLARI

AYAK VE AYAK BİLEĞİ HASTALIKLARI

Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları. Ayaklarımız gün boyu üzerinde basınç uyguladığımız ve basınç sonucu incilmeye elverişli uzuvumuzdur. Ayaklarımızın konforunu sağlamak hayatımız boyunca yapmamız gereken en önemli eylemlerden biridir.


Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları

Dikkatli seçilmeyen ve ayağı rahatsız eden ayakkabılar, ayak sağlığını olumsuz yönde etkiliyor ve basma bozukluklarına, ayak parmaklarındaki şekil bozukluklarına, tırnak batmalarına, ayak mantarlarına kadar birçok sağlık problemine yol açabiliyor. Bu nedenle ayakkabı seçiminde renk ve modelden çok, öncelikli olarak ayak sağlığımızı etkilemeyecek, ayaklarımızın rahat edeceği ayakkabıları seçmemiz gerekiyor.


Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları

Ayak parmağının en çok görülen rahatsızlığı halluks valgus yani başparmak çıkıntısıdır. Cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilen bu hastalıkta tedavinin amacı, başparmak çıkıntısından kaynaklanan basma kusurunun düzeltilmesidir. Birçok hastada çıkıntı ile birlikte ağrı da görülmektedir. Çocukluk döneminde dahi başlayabilen halluks valgus, tedavi edilmediğinde diğer parmakları da etkileyebiliyor. Oluşumunda genetik faktörlerin rol oynadığı hastalıkta, yanlış ayakkabı seçimi de hastalığa zemin hazırlayabiliyor. Halluks valgus topuklu ayakkabıların doğrudan neden olduğu bir hastalık olduğu için kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.


Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları

Hastalık ilerledikten sonra şekil bozukluğunu dışarıdan kullanılan parmak arası makara ve gece ateli gibi yardımcı araçlarla iyileştirmek mümkün değildir. Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları' nı önlemek için Rahatsızlıktan dolayı oluşan ağrı ve şekil bozukluğunun ciddiyetine göre cerrahi müdahale yapılmalıdır. Tedavinin amacı hastanın ağrı şikâyetlerini ortadan kaldırmak ve ayakkabı giymedeki sıkıntılarını azaltmaktır. Hastalığın iyileşmesi için seçilecek tedavi yöntemi hastalığın geldiği noktaya göre değişiklik göstermektedir. İzlenebilecek cerrahi yöntemler ise; kemik düzeltme, kemik ve yumuşak dokuyu beraber düzeltme, eklem dondurma ameliyatları, başparmağın ilk kemiğinin başlangıç kısmının ameliyatla alınması şeklinde sıralanabilir. Hangi evrede hangi tedavinin seçileceğine hastanın yaşı, beklentileri ve şikâyetleri dikkate alınarak karar verilir.


Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları

Bir diğer rahatsızlık ise düztaban hastalığıdır. Düztaban ayağın içinde normalde bulunması gereken kavisin gerektiği şekilde olmaması sorununa verilen addır. Hastalarda topuktan öne doğru aktarılması gereken yük aktarılamadığında düztaban sorunu oluşmaya başlar. Düztabanlığın esnek ve sert olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Esnek düztabanlıkta ayak yere basmadığı zaman kavisli görünür, fakat yere basıldığı zaman o kavis kaybolur. Esnek düztabanlığın tanısı genellikle çocukluk çağında konulur. Sert düztabanlık ise hastanın ayağında yere bassa da basmasa da kavis yoktur. Hastalığın tedavisin de fizik tedavi, ilaç kullanımı, istirahat ve ayakkabı değiştirme gibi yöntemler bulunmaktadır. Düztabanlık, ileri düzeyde ise, hastada ağrı, yürüme güçlüğü ve ayakkabı problemi yaratıyorsa cerrahi müdahaleye başvurulur.


Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları

Tanım: Ayak sağlığı için yapılması gerekenler oldukça önemlidir. Bu sebeple halluks valgus ve düztaban gibi hastalıklara dikkat edilmelidir.


AYAK VE AYAK BİLEĞİ HASTALIKLARI


Başkent Üniversitesi - Dokuz Eylül Üniversitesi - Pamukkale Üniversitesi Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Logo